Samotne matki wychowujące chore dzieci. czy ktoś o nich pamięta w czasie pandemii Korona wirusa

Poleć nas na:

Matki samotnie wychowujące chore dzieci, a pandemia korona wirus?

Jednym z największych wyzwań, z jakimi może mierzyć się każda kobieta, to wychowywanie chorego dziecka samotnie w Polsce. Okres pandemii wcale nie ułatwia sytuacji.

Zamknięcie szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych uziemiło wiele kobiet, które nie mogą zostawić chore dziecko same w domu. Pandemia jest również utrudnieniem dostania się do leków i kontrolnych wizyt lekarskich. Samotna matka, która może liczyć tylko na siebie, ma trudny orzech do zgryzienia, w momencie gdy opieka nad dzieckiem przekracza zakres jej możliwości zarówno finansowych, jak i siłowych.

Dodatki finansowe z państwa dla kobiet samotnie wychowujących dzieci.

Choć w Polsce samotnym matkom przyznawane są benefity oraz zapomogi, w rzeczywistości zazwyczaj jest to kropla w morzu potrzeb. Koszty związane z leczeniem, opieka medyczna, wyposażenie do szkoły, do tego koszty utrzymania domu lub mieszkania, jedzenie i wszystko to łącznie jest zazwyczaj nieosiągalne dla samotnej matki.

W przypadku chorób dziecka niektóre z tych kobiet nie są w stanie podjąć pracy na pełnym etacie.

Wyznanie matki cierpiącej.

Jedną z takich kobiet jest Pani Marta z Zielonej Góry, który pod swoja opieka ma swojego 7-letniego syna Kubę, który od kilku lat zmaga się z cukrzycą typu 1.

Sama kobieta walczy od kilku lat z boreliozą i chorobami od kleszczowymi. Jako samotna matka ma do czynienia z dużą odpowiedzialnością, ogromnym stresem dnia codziennego i samotnością. 

Każda z takich kobiet przebywa długą drogę, na której końcu znajduje się godne życie. Starania się o zasiłki i pomoce są zazwyczaj bardzo formalne, skomplikowane i wymagają wielu starań.

Pani Marta wraz z Kubusiem proszą o POMOC i o wasz 1%Dodatkowo czasem pozostawienia chorego dziecka w domu, jest niemożliwe. Niektóre z kobiet mają pomoc w postaci własnej rodziny, jednak nie każda ma to szczęście. Przy chorym dziecku, trzeba być ciągle w pełni gotowości na interwencję w postaci szybkiej reakcji i podania leków lub tak prozaicznych czynności jak podanie herbaty, pomoc w poprawieniu pozycji lezącej lub wiele innych rzeczy.

A co jeśli kobieta znajduje się w takiej sytuacji jak pani Marta? Jeśli jej własne zdrowie zawodzi i nie może liczyć na pomoc innych? Każda samotna matka jest dla swojego dziecka wsparciem i najbliższą osobą.

A kto jest taką osobą dla niej?

Samotność w wychowywaniu wymaga wielu wyrzeczeń i samodyscypliny, które kształtują charaktery tych matek. Każda z nich ma jednak chwile słabości, zwątpienia i smutku. Tak duże obciążenie jakim jest opieka nad chorym dzieckiem i samotne wychowywanie, nie może nie pozostawiać po sobie ran.

To jednak instynkt macierzyński i silna wola pozwala tym kobietom walczyć z każdym kolejnym dniem, bez proszenia o pomoc, mimo tego, że niektórym sen z powiek spędza myśl o braku funduszu na rachunki, leki, jedzenie.

Trudna sytuacja finansowa i psychiczna nie pozbawia tych kobiet macierzyńskiego ciepła i miłości do swoich dzieci, które są ich oczkami w głowie. 

Najnowsze informacje z Polski