Nakaz noszenia maseczek, jak ktoś nie może nosić maseczki musi nosić przyłbice

Poleć nas na:

Nakaz noszenia maseczek, jak ktoś nie może nosić maseczki musi nosić przyłbice

Jednym ze znaków tego roku, jest jednorazowa maseczka, która stała się atrybutem każdego obywatela. Noszenie maseczek w tym roku jest na zmianę obowiązkowe wszędzie lub tylko w wyznaczonych strefach. Choć teraz maseczki są dostępne praktycznie wszędzie, gdyż rynek się dostosował do potrzeb konsumenckich. Początek był jednak dużo trudniejszy.

Dostępność maseczek, rękawiczek czy środków dezynfekujących była znikoma, a ich ceny często były zawyżone. Zasadność noszenia maseczek, jest obecnie mocno podważana. Zwłaszcza od kiedy na nowo został nałożony nakaz noszenia maseczek zawsze po wyjściu z domu. Niezależnie od tego czy znajduje się w komunikacji miejskiej, czy jest się na spacerze, maseczka musi być.

Czy maseczka chroni nas przed wirusem?

To co wzbudza najwięcej kontrowersji w związku z maseczkami, to ich właściwości zdrowotne. Wielu ludzi twierdzi, że maseczka nie chroni osobę, która ją nosi, przed zachorowaniem. Jest to w dużej części prawda. Jak podają eksperci, noszenie maseczki, jest związane z ochroną innych osób, na wypadek, gdyby osoba zarażona miała z nimi kontakt.

Jednym z największych nosicieli pandemii, są osoby, które zarażają w sposób nieświadomy. Noszenie maseczki daje pewność, że nawet, jeśli posiada się wirusa, to nie zostanie on przekazany przez nas dalej na kolejne osoby.

Czy za brak maseczki można dostać mandat?

Sankcjonowanie braku maseczki, obecnie związane jest z wypisaniem mandatu. Jak się jednak okazuje, nie jest całkowicie prawnie uregulowane to, czy brak maseczki może być przyczyną kary pieniężnej.

Wiele osób odwołuje się, że maseczka, której noszenie jest ograniczeniem ich wolności, to tylko polityczny pretekst do ingerencji w ich życie. Choć niektóre sprawy są wygrywane sądownie, a mandaty za brak maseczki bywają oddalane, to rząd wciąż twierdzi, że obowiązek jest, a tym, którym nie pasuje maseczka, proponują… przyłbice.

To przejaw troski o naród, czy kolejny przejaw udowadniania obywatelom własnej wyższości nad prawem?