Polscy naukowcy coraz bliżej do odnalezienia szczepionki na COVID

Poleć nas na:

Polscy naukowcy coraz bliżej do odnalezienia szczepionki na COVID

Ostatnio publicznie ogłoszono informację, na którą czekało większość Polaków. Otóż mamy prototyp polskiej szczepionki na COVID. Autorami szczepionki są naukowcy poznańskiej uczelni medycznej. Ich prace nad szczepionką trwają już dość długo.

Naukowcy skupieni w pełni na pracy, chcą stworzyć szczepionkę, która nie tylko spełni swoje zadanie, ale również będzie dostępna w pierwszej kolejności dla Polaków.

Grupy chętnych osób już zgłaszają się na testowanie jej dobrowolnie. Innowacyjny sposób podejścia do problemu, jak również chęć przyczynienia się do zakończenia pandemii, jest najlepszym motorem do działania.

Czym będzie różnić się polska szczepionka, od amerykańskiej i chińskiej?

Jak wypowiadają się sami naukowcy, nasza ojczysta szczepionka będzie przede wszystkim różnić się od innych, tym, że w pierwszej kolejność trafi do nas. Co więcej w Polsce będziemy mieć łatwy dostęp do wyników badań, czy przeprowadzonych prób. Nieco inne okazuje się również podejście do zaszczepienia się przed wirusem.

Polscy naukowcy decydują się przede wszystkim postawić na pobudzenie produkcji komórek odpornościowych, które same mają poradzić sobie z atakiem wirusa.

Kiedy polska szczepionka będzie gotowa do użycia?

Termin oddania szczepionki do końcowych badań jest zależne od tego, jak szybko uda się załatwić drogę legislacyjną. Zanim szczepionka trafi do ludzi musi najpierw przejść wszystkie pozwolenia i kolejne dostępy, które udzielają kolejne „ważne” instytucje. Kluczową kwestią są tu również pieniądze, gdyż niestety na wprowadzenie w życie takiej szczepionki, jest bardzo kosztowne.

Im dłużej będą trwać kwestie urzędowe i im wolniej płynąć będzie dofinansowanie, tym dłużej trzeba będzie czekać na poważne kroki w kierunku wprowadzenia na rynek polskiej odpowiedzi w kwestii szczepionki.

Choć profesorowie mogą mieć świetne rozwiązanie w tej kwestii i podchodzić bardzo rzetelnie do swojej pracy, to bez odpowiednich zgód i przede wszystkim bez pieniędzy, niczego nie uda się im skończyć.