Kolęda 2020. Czy wpuścicie księdza do domu? Ile Polacy dają w kopertę?

Poleć nas na:

Kolęda 2020. Czy wpuścicie księdza do domu? Ile Polacy dają w kopertę?

Jednym z polskich zwyczajów dotyczących katolików, jest tzw kolęda. Jest to zwyczaj polegający na odwiedzaniu przez księdza z podlegającej parafii, po domach swoich parafian i udzielanie domownikom błogosławieństwa na cały rok.

W obecnych czasach, temat jednak stał się kontrowersyjny, gdyż w obliczu kwarantanny i panującej pandemii choroby zakaźnej, chodzenie jednej osoby od domu do domu, jest nie tylko dość ryzykowne, ale i z punktu widzenia medycznego, niewskazane.

Zwyczaj jednak nie został wycofany, a wiele wiernych wciąż chce przyjąć kapłana pod swój dach. Jak na to reagują księża?

Czy polscy księża chodzą po domach?

Zdania zarówno księży, jak i parafian w obecnej sytuacji są mocno podzielone. Część proboszczy nie rezygnuje ze zwyczaju i w ramach posługi dla wiernych, wciąż chcą ich odwiedzać. Jak sami się tłumaczą, kolęda nigdy nie była przymusowa, a wierni mogą dobrowolnie z niej rezygnować. Są jednak inne sposoby na rozwiązanie tej kwestii.

Niektórzy księża na początku posyłają swoich ministrantów, których zadaniem jest zebrać liczbę osób chętnych do przyjęcia księdza w domu. Inni zaś rozsyłają koperty po skrzynkach pocztowych z kopertą zwrotną w środku, by parafianie sami się zgłaszali.

Inni poszli o krok dalej i w swoich listach do parafian sugerują, że jeśli nie chcą przyjąć kolędy, to mogą w liście zwrotnym zawrzeć dla nich ofiarę.

Ile Polacy dają ofiary?

Ofiarą nazywa się umieszczenie kwoty pieniężnej w podziękowaniu za błogosławieństwo, którą wręcza się księdzu podczas kolędy. Choć teoretycznie kwota jest dobrowolna, to w praktyce nie jest ona mniejsza niż 50 zł.

Rzadkością jest podarowanie księdzu mniej pieniędzy. Jak łatwo się domyśleć, w przypadku starszych osób zazwyczaj suma ta oscyluje w okolicach 100 zł. Trudno powiedzieć czym jest to spowodowane, jednak wielu z nich uważa, że wręcz nie wypada wsadzać w kopertę mniej.

Czy jednak księża powinni brać ofiarę od starszych ludzi z niewielką emeryturą? Gdzie zaczyna się dobro wspólnoty, a kończy dobroduszność?

Nowosci

Wspomóż Matkę Ziemię i szczytny cel w jednym! Organizujemy akcję, która nie tylko ma na celu wesprzeć zbiórkę na leczenie Kubusia, ale również będzie dobrym krokiem w stronę bycia EKO. Mianowicie mamy zamiar zbierać puszki aluminiowe. Jest to rodzaj odpadu, który pojawia się praktycznie w każdym go...

323

3 fala COVID 19 już w lutym. Co zrobić aby do tego nie doprowadzić? Jedną z większych zmor, jakie chylą się w nowym roku, jest kolejna fala koronawirusa. Biorąc pod uwagę jak niewydolny jest obecnie system, lekarze przepracowani, a gospodarka w opłakanym stanie, należy zadać sobie pytanie nie jak p...

408

To już PEWNE mikro chipy będą dodawane do szczepionek na COVID 19. Co na to polski rząd? Choć mikro chipy w szczepionkach wydawały się z początku pomysłem zakrawającym na powieści fantastyczne, to wiele wskazuje na to, że może w tym być ziarno prawdy.

502

Polacy boją się szczepionek na Covid, ponad 70 % Polaków nie chce się zaszczepić Choć chyba każdy Polak ma już serdecznie dosyć pandemii i ograniczania wielu czynności życiowych, wciąż wielu Polaków nie chce się zaszczepić, mimo tego, że jak twierdzą eksperci, jest to jedyna możliwość pozbycia się ...

448

38 latka zmarła po zaszczepieniu na COVID Jednym z bardziej kontrowersyjnych i gorących tematów na przestrzeni tygodni, jest szczepionka na COVID 19.

614

Polska i Węgry grożą Wetem Unii Europejskiej

431

Zamach na prezesa Jarosława Kaczyńskiego Jedną z bardziej kontrowersyjnych osób w polskiej polityce jest ostatnimi laty Jarosław Kaczyński. Jest personą przez jednych kochanych, a przez innych znienawidzonych. Jak się okazuje do grona tych drugich należą również obecnie strajkujące kobiety, pod adr...

415

Czym teraz zajmuje się Tomasz Komenda Jedną z bardziej znanych nazwisk ostatnimi czasy, należy do ofiary systemu, jaką stał się Tomasz Kolenda. Jego smutna i tragiczna historia życiowa jest oparta na fałszywych zeznaniach i źle przeprowadzonym procesie, gdzie niewinny człowiek został zamknięty za k...

835